Pro stavebníky

ÚADP je oprávněnou organizací k provádění archeologických výzkumů podle ustanovení § 21 odst. 2 zákona 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Zajišťujeme provádění archeologických výzkumů v územním obvodu okresů Jičín, Trutnov a Náchod.

Doporučený postup při oznámení stavebního záměru

  • Použijte kterýkoli s nabízených komunikačních kanálů a vyžádejte si kvalifikované informace popřípadě písemné vyjádření, zda se vaše budoucí staveniště nenachází na území s archeologickými nálezy. Učiňte tak v dostatečném předstihu před zahájením terénních prací (ne později než 1 měsíc).
  • Pokud ano, připravte si kopii stavebního povolení (popřípadě územního rozhodnutí/souhlasu), stavební dokumentaci (minimálně koordinační situaci stavby a technickou zpávu), časový harmonogram stavebních prací a inženýrsko-geologický průzkum (pokud byl pořízen).
  • Učiňtě oznámení o stavebním či jiném záměru prováděném na území s archeologickými nálezy ideálně prostřednictvím  webového formuláře, který provozuje Archeologický ústav AV ČR v Praze, v.v.i. nebo prostřednictvím našich kontaktů a my zajistíme vše potřebné.
  • Po odeslání oznámení získáte potvrzení o splnění oznamovací povinnosti podle § 22, odst. 2 zák. č. 20/1987 Sb., které Vám vydá Archeologický ústav AV ČR v Praze, v.v.i.

Co je to území s archeologickými nálezy?

Jedná se o místo s již známým výskytem archeologických nálezů nebo o místo důvodného předpokladu jejich výskytu. Prakticky se jedná o celé území ČR, vyjma území s prokazatelně odtěženými sedimentárními horninami a půdami čtvrtohorního stáří; na ostatním území výskyt archeologických nálezů není vyloučen a více či méně předpokládán. 

Co bude následovat

  • Na základě prostudování zaslaných podkladů Vám zašleme informace o dalším postupu. V nezanedbatelném procentu případů zde celá anabáze končí, protože charakter zásahů do terénu nebo předmětné území je z hlediska pravděpodobnosti nevýznamné pro archeologický výzkum.
  • Pokud bude nutný dohled archeologa při provádění zemních prací, zašleme vám návrh dohody o provedení záchranného archeologického výzkumu a zahájíme tak jednání o jejím obsahu. Uzavřením dohody bude stanoven základní rámec vzájemné spolupráce a může začít vlastní archeologický výzkum. 

Může to být složitejší?

V případě staveb v historických jádrech měst, v blízkosti nemovitých památek nebo již známých archeologických lokalit doporučíme vypracování odborné rešerše popřípadě provedení zjišťovacího výzkumu před započetím stavby. Získané informace budou východiskem pro vypracování projektu s návrhem postupu předstihového narcheologického výzkumu, včetně časových a finančních nákladů. Současně předložíme návrh dohody o provedení zjišťovacího archeologického výzkumu. 

Jaké jsou obvyklé náklady?

V případě stavby nebo činnosti nesouvisejcí s podnikáním fyzické osoby nehradíte za provedení archeologického výzkumu žádné náklady. V ostatních případech je cenové rozpětí příliš veliké a nelze je paušalizovat jednoduchým sdělením. Určité vodítko poskytuje Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.

Záchranný archeologický výzkum

Jedná se o výzkum ohroženého území s archeologickými nálezy jehož zničení nebo poničení je v důsledku stavební nebo jené činnosti nevyhnutelné. Pokud nebylo nutné provést zjišťovací nebo předstihový archeologický výzkum, archeolog formou dohledu při stavební nebo jiné činnosti ohrožující archeologické nálezy sleduje skrývku ornice nebo jiných nadložních vrstev a další výkopy. Cílem je identifikace archeologických nálezů a zajištění opatření proti jejich zničení.

  • V případě negativní identifikace (konstatování nepřítomnosti archeologických nálezů) bude stavebníkovi vystaven tzv. expertní list, tedy doklad, že došlo ke splnění oznamovací povinnosti a bylo umožněno provést na dotčeném území záchranný archeologický výzkum (podle ustanovení § 22, odst. 2, zákona č. 20/1987 Sb.) a celá anabáze tak končí. Jde přibližně o 90 % všech případů (v závisloti na celé řadě parametrů). 
  • V případě pozitivní identifikace archeologických nálezů navrhneme další postup s vyváženým ohledem na zájmy stavebníka, arheologické památkové péče a vědecký přínos. V určitém množství případů doporučíme provedení předstihového archeologického výzkumu.
  • Následuje terénní odkryv (vykopávky), jehož účelem je shromáždění optimálního množství relevantních archeologických dat, včetně izolování vzorků a artefaktů. 

Archeologický výzkum je ucelený soubor specializovaných vědeckých činností, které zajišťují identifikaci, získání, uchování a dokumentaci archeologických nálezů, nálezové situace a dalších dokladů o činnosti člověka v minulosti. Výzkum reaguje na aktuální teoretická oborává východiska a přispívá k řešení uzce zaměřených ale také obecnějších vědeckých otázek. 

Dojde ke zdržení stavby?

Záchranný archeologický výzkum je nutné chápat jako nedílnou složku stavební činnosti. V případě rodinných domů mohou trvat terénní práce archeologického výzkumu v rozmezí od několika hodin až po několik dnů, pouze ve zcela ojedinělých případech až nižší  jednotky týdnů. 

Archeologové dokončili práci na staveništi. Co dál?

Následuje odborné ošetření nálezů (stabilizace, konzervace a rekonstrukce), analýza odebraných vzorků (ekofaktů, souvisejících přírodnin), vychodnocení vzorků, zpracování terénní dokumentace (přepis, digitalizace apod.), datování a funkční interpretace zjištěných archeologických památek, statistické vyhodnocení dat, systéza zjištěných poznatků, sestavení a zveřejnění nálezové zprávy v Digitálním archivu AMČR, popřípadě publikace výsledků v odborném nebo populárním formátu. Nálezy dále putují do přislušného muzea, kde jsou zaevidovány a vhodně deponovány.